V tomto tutorialu se budeme zabývat redakčním systémem WordPress. Ukážeme si vše od základů a jako první věc se naučíme, jak si nainstalovat WordPress na lokální server. To nám pomůže v tom, že budeme moci trénovat veškerá nastavení v našem počítači a nebudeme potřebovat žádný placený webhosting. Nejdříve si nainstalujeme XAMPP – lokální PHP server do našeho počítače. Detailní popis nebudeme v tomto tutorialu popisovat, každý trochu zkušenější uživatel by měl toto zvládnout pomocí instalačního programu ze stránek apachefriends.ogr. Ideální je si stáhnout nejnovější verzi PHP a to je 8.0. To nám zajistí, že budeme mít jistotu v tom, že nám na serveru poběží i nejnovější verze WordPressu což je nyní 5.8.2.  Jakmile budeme mít stažený a nainstalovaný Xampp. Můžeme přejít ke stažení našeho oblíbeného WordPressu. A to ideálně ze stránek cs.wordpress.org.

 

Staženou zabalenou složku si umístíme do C://xampp/htdocs/wordpress/ rozbalíme a tím máme WordPress připravený. Pro instalaci budeme ovšem potřebovat i vytvořit databázy. Na to nám poslouží nainstalovaný balíček Xampp, který obsahuje MariaDB a PHPMyAdmin do kterého se nyní přihlásíme.

Pro přihlášení přejdeme do našeho prohlížeče. V mém případě je to Google Chrome a do vyhledávání napíšeme localhost/phpmyadmin/. Pokud máme Xampp správně nainstalovaný a spuštěný Apache a MySQL prohlížeč nás přesměruje do rozhraní PHPMyAdmin kde si vytvoříme naší databázy WordPress na kterou cms při instalaci připojíme. Důležité je při zakládání databáze dodržet několik postupů. Jedním z nich je to aby wordpress uměl česky a to docílíme tím že nastavíme character set a  collation na UTF8_CZECH_CI. Jakmile máme naší databázy vytvořenou, můžeme přejít k samotné instalaci WordPressu. Přejdeme tedy na url: localhost/wordpress/ a pokud jsme si všechno nastavili správně, prohlížeč nás přesměruje na instalační stránku WordPressu.

Využijeme tedy již rozhraní WordPressu a budeme pokračovat tak, jak nás instalace vyzve. Nejdříve bude nutné vyplnit připojení k databázy, kterou již máme připravenou v rozhraní PHPMyAdmin. Vyplníme název databáze, v našem případě je to wordpress a pokračujeme dalším polem:

  1. Uživatelské jméno do databáze (toto jsme neměnili použijeme tedy Root)
  2. Heslo pro přístup do databáze (to necháme prázdné)
  3. Databázový server (v našem případě je to localhost)
  4. Předponu tabulek necháme wp_

Potom dáme pokračovat a tím máme základní nastavení hotové. Vordpress nás přesměruje po úspěšném připojení k DB na další stránku nastavení informací WP. Pokračujeme tedy a vyplníme všechny základní informace.

  1. Název webu – WP-Test
  2. Uživatelské jméno (toto nechám na vašem uvážení 😊)
  3. Heslo (toto nechám na vašem uvážení 😊)
  4. Emailová adresa administrátora webu

 

Nyní můžeme pokračovat tlačítkem Instalovat WordPress! Huráááá nyní máme všechno nainstalované a můžeme přejít do našeho oblíbeného rozhraní WordPressu. Přihlašovací url: je http://localhost/wordpress/wp-login.php více si ale ukážeme v dalším tutorialu.